مجله

مخازن دام و طیور

مخازن دام و طیور

مرغ، گوشت و لبنیاتی که روزانه استفاده می‌کنیم، همگی حاصل دست‌رنج مراکز پرورش دام و طیوری هستند که تلاش می‌کنند تا این محصولات را تازه و با کیفیت به دست ما برسانند. برای رسیدن به کیفیت مطلوب، لازم است آب و مواد غذایی در زمان‌های مناسب و به مقدار مناسب به دام و طیور برسد. از طرفی امکان لوله کشی به تمام قسمت‌های این مراکز که اغلب وسعت زیادی دارند وجود ندارد، از طرف دیگر نبود آب مساوی با از دست دادن جان حیواناتی می‌شود که مدت زیادی از آنها نگهداری شده است، به همین دلایل استفاده از مخزن دام و طیور برای این مراکز از نان شب واجب‌تر است. در این مقاله می‌خواهیم به تفاوت منبع دام و طیور با دیگر مخازن پلی اتیلن بپردازیم و نکات مهم برای انتخاب درست این مخازن را ذکر کنیم. با ما همراه باشید. 

 

مخزن آب مناسب دام و طیور چه مخزنی است؟

مخزن‌های آب در گذشته از جنس گالوانیزه بوده و در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد داشته است. از زمانی که مخازن پلاستیکی از جنس پلی اتیلن روانه بازار شد و از آن استقبال صورت گرفت، رفته رفته کارایی مخازن گالوانیزه کم و از مصرف خارج شد. حالا امروزه برای تانکر آب دام و طیور نیز از مخازن پلی اتیلن استفاده می‌شود، اما هر مخزن آب پلی اتیلن نمی‌تواند مناسب استفاده برای دامداری و مرغداری‌ها باشد. مخزن آب دام و طیور مناسب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  • توانایی حفظ کردن کیفیت و طعم آب در مدت زمان طولانی را داشته باشد.
  • بدنه مستحکم در برابر تغییرات دمایی موجود در سوله داشته باشد.
  • با کیفیت‌ترین جنس با بالاترین طول عمر را داشته باشد، چرا که هزینه زیادی برای تجهیز تانکر آب دام و طیور یک سوله خواهد شد.
  • ضد جلبک باشد، چرا که احتمال راکد ماندن آب در این مخازن به مدت زیاد وجود دارد.
  • در ابعاد و حجم های مختلف برای استفاده در مکان‌هایی با متراژهای مختلف وجود داشته باشد.

 

منبع آب دام و طیور باید چه حجمی داشته باشد؟

محاسبه میزان آب مصرفی در پرورشگاه‌های دام و طیور برای تخمین هزینه‌ها امری ضروری است، به خصوص اینکه برای خرید مخزن آب دام و طیور پلی اتیلن باید مصرف آب دقیق مشخص شده باشد تا بتوان مخزنی با حجم درست خریداری کرد.  مثلا در دامداری‌ها طبق آمار بین 5 تا 80 لیتر در روز آب مصرف می‌شود که این میزان در فصل تابستان تا دو برابر افزایش خواهد داشت. باید در نظر گرفت همانطور که انسان ها یک میزان دقیق در طول روز آب مصرف نمی‌کنند، در مصرف دام و طیور هم باید این را در نظر گرفت که تمامی این اعداد حدودی هستند و عواملی مثل آب‌و‌هوا، میزان نمک و رطوبت موجود در غذا و شیردهی همگی در میزان مصرف آب تاثیرگذار هستند.

 

روشی کاربردی برای تعیین حجم تانکر آب دام و طیور

همانطور که گفته شد عوامل مختلفی برای تعیین مقدار آب مصرفی دام و طیور تعیین کننده هستند، به همین دلیل صاحبین این مراکز باید روش واقعی مخصوص به خود را داشته باشند. یکی از روش‌های شخصی سازی شده این است که میزان آب مصرفی یک نمونه واقعی دام یا پرنده در چند روز اندازه‌گیری شود و در نهایت میانگین آن در تعداد راس موجود ضرب شود. این راه می‌تواند تا حد زیادی به واقعیت نزدیک باشد. 

 

ویژگی های مخزن مرغداری

پرندگان و طیور برای تغذیه آبی خود در طول روز به چندین وعده آب نیاز دارند، علاوه بر آب خالص به آنها آبی که دارای مواد غذایی و مکمل های رشدی نیز باشد داده می‌شود. همچنین برای مصارف دیگری مثل شستشوی سالن‌ها، مرغداری‌ها به آب زیادی نیاز دارند. بهتر است این آب در منبع‌های کوچک‌تر و در قسمت‌های مختلف هر سالن وجود داشته باشد تا در تمامی منطقه‌ها فشار آب مناسبی وجود داشته باشد. برای این کار مخزن آب دام و طیور در ابعاد 2 تا 5 هزار لیتر وجود دارد که می‌تواند برای مرغداری‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

مخزن مرغداری

 

ویژگی های مخزن دامداری

در دامداری‌ها برخلاف مرغداری‌ها منابع آب با ظرفیت بالاتری لازم است. استفاده از منابع آبی روباز مثل استخرها خطر تبخیر آب در مدت زمان طولانی و از بین رفتن مواد معدنی را به همراه دارد. همچنین مخزن آب برای تنظیم شوری آب نیز مناسب است.  تانکر آب دامداری برای تامین آب خوراکی دام‌ها نصب می‌شود و بهتر است برای فشار آب بهتر در سطحی بالاتر از سطح زمان قرار بگیرد. برای انتخاب نوع مخزن آب پلی اتیلن دامداری، با توجه به مکان نصب می‌توان از مدل عمودی یا افقی استفاده کرد . 

مخزن دامداری

بهترین منبع دام و طیور را از چه سایتی خریداری کنیم؟

مخازن پلی اتیلن از عمر و دوام بالایی برخوردار هستند اما در شرایط آب و هوایی نامناسب و رعایت نکردن دمای مناسب برای مایعات درون مخزن، امکان آسیب دیدن آنها وجود دارد. در نظر داشته باشید که برای خرید تانکر آب دام و طیور علاوه بر انتخاب مجموعه‌ای با تجربه در ساخت و تولید پلی اتیلن، از ضمانت‌نامه معتبر آن مجموعه هم اطمینان داشته باشید. دماوند پلیمر با تجربه ای 7 ساله در تولید مخازن آب پلی اتیلن، ضمانت 10 ساله نیز به مشتریان خود ارائه می‌کند. برای خرید آنلاین و نصب راحت به فروشگاه دماوندپلمیر مراجعه کنید.

 

بازگشت به لیست