مجله

طول عمر مخازن آب | بالا بردن مقاومت مخزن پلی اتیلن

طول عمر مخازن آب

از قدیم الایام که مادربزرگ‌های ما در زمستان مشغول درست کردن سرکه و ترشی می‌شدند، همیشه نگرانی نگهداری طولانی مدت آن هم همراه آنها بود. اگر خاطرتان باشد همیشه آن ترشی‌هایی خوشمزه‌تر بود که به نگهداری آنها دقت بیشتری می‌شد و در دمای مناسب و شرایط نوری متعادلی محافظت می‌شد. پیش می‌آمد که استفاده از ظرف‌های نامناسب و بی‌کیفیت پلاستیکی یا شیشه ای باعث هدر رفت کل هزینه مواد اولیه می‎‌شد و در برابر آفتاب به پوسیدگی و شکستگی ظرف منجر می‌شد. این نگرانی برای نگهداری هر مایع ارزشمندی وجود دارد، مخصوصا که اگر هزینه بالایی برای ظرف نگهدارنده آن هم شده باشد. در این مقاله می‌خواهیم درباره عواملی که باعث کاهش طول عمر مخزن پلی اتیلن می‌شوند صحبت کنیم و نکته‌های لازم برای بالا بردن مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر این عوامل را بیان کنیم؛ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

طول عمر مخزن پلی اتیلن چقدر است؟

خریداری مخازن نگهداری مایعات یک بحث است و نگهداری از آن بحثی دیگر. در مقالات قبلی دماوند پلیمر درباره انتخاب درست مخازن پلی اتیلن با توجه به شرایط مکانی مصرف کننده صحبت کردیم و به انواع مخزن افقی و مخزن عمودی و ظرفیت‌های آن اشاره کردیم، امروز می‌خواهیم درباره طول عمر این مخازن ارزشمند صحبت کنیم. به طور کلی پلاستیک طول عمر بالایی دارد، خصوصا جنس پلی اتیلن که طول عمر بسیار بالاتری دارد و در صورت نگهداری مناسب چیزی بین 15 تا 25 سال عمر خواهد کرد!

طول عمر مخزن پلی اتیلن به این موارد بستگی دارد:

 • محل قرارگیری مناسب
 • دمای مناسب
 • رطوبت مناسب
 • تابش به اندازه نور خورشید
 • نظافت به موقع

 

مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر سرما چقدر است؟

خوشبختانه ما در کشوری چهار فصل زندگی می‌کنیم و زمستان‌های سخت و طاقت فرسایی را نداریم. در چند ماه کوتاهی که سرمای شدید و منفی صفر را عموما در شب‌ها تجربه می‌کنیم، گرمای آفتاب در روزها باعث متعادل شدن دمای مخزن آب می‌شود. با این حال همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، بهتر است برای بالابردن مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر سرما  این چند نکته را در فصل زمستان رعایت کنید:

 • مخزن را برای مدت زیاد بلا استفاده نگذارید، حداقل روزی یکبار از آن استفاده کنید تا مایع در جریان باشد.
 • ظرفیت مخزن را به صورت صد در صد پر نکنید تا جا برای افزایش ده درصدی حجم در زمان یخ زدگی وجود داشته باشد.
 • مخزن و لوله‌های آن را در زمستان با فویل یا ورقه های ضربه گیر عایق کنید.

 

مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر گرما چقدر است؟

گرمای شدید هم مانند سرمای شدید می‌تواند کوتاه کننده عمر مخزن آب باشد. لازم نیست حتما در مناطق سردسیری باشید تا نگران آسیب دیدن تانکر آب خود باشید. آب و هوای شهرهای ایران بیشتر گرمسیری است و اگر اشعه ماورا بنفش خورشید کنترل نشود می‌تواند آسیب زننده باشد. به طور کلی مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر گرما حدود 60 درجه سانتی گراد است، اما بهتر است برای محافظت از مایع درون مخزن و بدنه آن، در فصول گرم سال از سایبان استفاده کنید. سایبان علاوه بر محافظت از مخزن در برابر آفتاب، از برخورد اشیا و آسیب‌هایی که می‌تواند به بدنه وارد شود هم جلوگیری می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های خنک نگه داشتن آب در فصول گرم سال پیشنهاد میکنیم مقاله راهکارهای کلیدی برای خنک نگه داشتن مخزن آب در تابستان را مطالعه کنید.

 

آیا مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر نور خورشید بالاست؟

همانطور که گفته شد تانکرهای پلی اتیلن از جنس پلیمر یعنی نوعی پلاستیک هستند که مقاومت زیادی در برابر آفتاب دارند، اما تابش نور مستقیم در مدت زمان زیاد می‌تواند موجب آفتاب سوختگی و شکننده شدن بدنه مخازن شود. اشعه UV که در نور مستقیم آفتاب وجود دارد، بیشترین اثر مخرب را بر طول عمر مخزن پلی اتیلن دارد. برخی مخازن که نمونه آن در دماوند پلیمر هم وجود دارد از نوع آنتی یو وی هستند و با خیال راحت می‌توانید از آنها در مکان‌های آفتاب خوری مثل پشت بام هم استفاده کنید. همچنین استفاده از سایه‌بان برای محافظت در برابر نور خورشید و گرما را به شدت به دارندگان مخازن پلی اتیلن توصیه می‌کنیم.

آسیب های نور مستقیم خورشید بر عمر مخزن آب:

 • کمرنگ شدن بدنه مخزن
 • نازک شدن بدنه مخزن
 • شکننده شدن بدنه مخزن
 • پوسته پوسته شدن و ترک برداشتن مخزن

 

برای نگهداری مواد شیمیایی در مخزن پلی اتیلن چه نکاتی را رعایت کنیم؟

منبع‌های پلی اتیلن تنها برای نگهداری آب نیستند، این منبع‌ها محافظ عالی برای مواد شیمیایی هستند؛ در صورتی که دمای لازم برای این مواد در نظر گرفته شود و اصولی مراقبت شود. مواد شیمیایی برخلاف آب ممکن است با تغییر دمای شدید و یخ زدگی، خاصیت خود را از دست بدهند، به همین دلیل در فصول سرد سال بهتر است از گرمکن های حرارتی یا سیم های حرارتی استفاده کنید تا یخ زدگی مایع شیمیایی درون مخزن رخ ندهد.

 

راهکارهای افزایش عمر مخزن پلی اتیلن

ما راهکارهای زیادی را برای افزایش عمر مخزن پلی اتیلن به شما پیشنهاد می‌کنیم، اما مهمترین آن که باید قبل از خرید مخزن آب به آن توجه کنید، توجه به گواهینامه کیفیت برندی است که قصد خرید از آن را دارید.  با یک انتخاب درست نیم زیادی از مسیر عمر مفید مخزن را طی کرده‌اید و با انتخاب محل مناسب و نگهداری مناسب عمر مخزن خود را تضمین می‌کنید. برای افزایش عمر مخزن آب این نکات را مد نظر قرار دهید:

 • استفاده از مخزن سفیدرنگ 

استفاده از مخزن سفیدرنگ 

 • استفاده از مخزن سه لایه دماوند پلیمر

مخزن سه لایه دماوند پلیمر

 • استفاده از عایق حرارتی

استفاده از عایق حرارتی

 

 • استفاده از سایبان

استفاده از سایبان

 • نظافت دوره ای و به موقع مخزن

 

سخن پایانی درباره طول عمر مخازن آب

تمامی مخازن پلی اتیلن مقاومت یکسانی در برابر سرما ندارند، چرا که تمامی تولید کننده‌ها از مواد اولیه یکسانی استفاده نمی‌کنند. برخی از مواد پلاستیکی بازیافتی استفاده می‌کنند که همین امر موجب ترکیدگی و ترک برداشتن در فصول سرد خواهد شد. دماوند پلیمر از مواد درجه یک پلاستیکی برای تولید منبع آب پلی اتیلن استفاده می‎‌کند، به همین دلیل طول عمر مخزن آب دماوند پلیمر از سایر برندهای تولید کننده این حوزه بیشتر است. برای دریافت مشاوره و خرید می‌توانید به فروشگاه دماوندپلیمر مراجعه کنید.

 

بازگشت به لیست