مجله

اصول نگهداری و مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن

اصول نگهداری و مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن

شاید پیش از خرید مخزن آب توصیه‌های زیادی را برای نکات قبل از خرید آن‌ها خوانده باشید. اما مهم‌ترین مرحله بعد از نصب این تانکر‌ها، نگهداری و مراقبت از آن‌ها است. اما چطور از مخزن آب مراقبت کنیم؟ علت‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند اشکالاتی را در مخزن به وجود بیاورند. شما می‌توانید با اطلاع از این علت‌ها و پیشگیری از آن‌ها، در جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی نقش داشته باشید. پس در این مطلب از دماوند پلیمر همراه ما باشید تا توضیح دهیم که برای مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن و انواع دیگر آن باید چه کار‌هایی را انجام دهید.

چگونه مخزن آب را تمیز کنیم؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای نگهداری از مخزن آب رعایت کنید، شستشو دادن و تمیز کردن آن است. با وجود تمیز بودن آبی که درون مخزن ذخیره شده، باز هم ممکن است املاح و ناخالصی‌هایی در آن وجود داشته باشد. به همین دلیل داخل آن بعد از مدتی استفاده، کثیف می‌شود. به این دلیل که املاح موجود در مخزن آب ممکن است به مرور زمان روی کف و دیواره آن‌ها رسوب کنند، شستشو دادن مخزن آب یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای مراقبت از آن صورت بگیرد. اما چطور با این روش از مخزن آب مراقبت کنیم؟ آیا شستشوی آن‌ها ممکن است؟ اصلی‌ترین موردی که باید برای شستشو و مراقبت از مخزن پلی اتیلن بدانید این است که تا چه اندازه به فضای درونی آن دسترسی دارید. در ادامه توضیح می‌دهیم که شستشو داخل مخزن‌ها چطور انجام می‌شود.

شست و شوی مخزن آب

مخزن‌هایی با فضای قابل دسترسی

برای مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن که از نوع مخزن عمودی بوده و اندازه چندان بزرگی ندارد می‌توانید داخل آن را با دست شستشو دهید. برای جداسازی جرم‌ها و رسوبات موجود در مخزن نیز باید از اسکاچ یا برس استفاده کنید. اگر فشار آب را بالا ببرید و از مقداری مایع‌های سفید‌کننده استفاده کنید، نگهداری و مراقبت از این تانکر‌ها با استفاده از شستشوی آن‌ها آسان‌تر می‌شود. یادتان باشد که از مایع سفید‌کننده‌ای استفاده کنید که غلظت کمی داشته و بعد از پایان کار، حتما داخل مخزن را به خوبی بشویید.

مخزن‌هایی بدون فضای قابل دسترسی

گا‌ها شکل خاصی که مخزن‌ها دارند یا اندازه بیش از حد بزرگ آن‌ها مانع از دسترسی به فضای درونی آن‌ها می‌شود. بنابراین نمی‌توانید خیلی راحت و با دست آن‌ها را تمیز کنید. پس آیا نگهداری از تانکر آب غیر ممکن می‌شود؟ قطعا خیر.

این بار برای شستشو کافی است مقداری محلول شوینده و جرم گیر را درون مخزن بریزید و اجازه دهید که برای مدتی باقی بماند. در این صورت داخل آن به خوبی تمیز می‌شود. البته در این فرآیند استفاده از هر محلولی ممکن نیست.

پیشنهاد ما این است که‌ یک قاشق از مایع سفید‌کننده با کلر ۵ درصد را در آب ترکیب کنید و اجازه دهید تا ۱۲ ساعت درون مخزن بماند. با گذشت زمان، با باز کردن شیر مخزن، آلودگی‌ها و جرم‌های موجود همراه محلولی که ریخته بودید خارج می‌شوند. برای خارج شدن این محلول به طور کامل بهتر است یک بار داخل مخزن را پر از آب و خالی کنید تا محلول کاملا خارج شود.

بهداشتی بودن آب درون مخزن با روش گندزدایی

روش دیگری که برای مراقبت از تانکر آب توصیه می‌کنیم، ضدعفونی کردن آن است. با روش ضد عفونی و گند زدایی می‌توانید به سلامت آب محبوس در این فضا نیز کمک کنید. در صورت تجمع رسوبات و آلودگی‌ها در مخزن، طعم آب تغییر کرده و غیر بهداشتی می‌شود. بنابراین ضد عفونی کردن کمک می‌کند این جرم‌ها از بین بروند و در نهایت آب سالمی را در مخزن نگهداری کنید.

شما می‌توانید قرص کلر را تهیه کرده و مطابق با راهنمایی که دارد از آن استفاده کنید. البته آب ژاول یا وایتکس نیز گزینه‌های خوبی برای ضدعفونی کردن و مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن محسوب می‌شوند. پس مخزن را کاملا خالی کرده و آن را با استفاده از یکی از این ماده‌های ضد عفونی‌کننده به خوبی شستشو دهید.

مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن با خنک نگه داشتن آن در تابستان

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در مخزن‌های پلی‌اتیلنی وجود دارد؛ بالا رفتن دمای هوا و گرما است. اگر مخزن با کیفیتی را تهیه کردید، نیازی به نگرانی نیست. ولی به طور کلی مقاومت این مخزن‌ها در برابر گرمای هوا کاهش پیدا می‌کند. بنابراین یکی دیگر از راه‌هایی که باید برای نگهداری از مخزن آب در نظر داشته باشید؛ محافظت از تانکر در برابر گرما است.

شاید تاکنون برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که چگونه از مخزن آب در گرمای تابستان مراقبت کنیم؟ یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که باید انجام دهید این است که از پر کردن مخزن‌ها با آب داغ خودداری کنید. زیرا آب داغی که درون مخزن می‌ریزید تا مدت طولانی دمای خود را حفظ می‌کند. این افزایش دما باعث می‌شود روی مقاومت مخزن آب تا حد زیادی تأثیر بگذارد.

همچنین برای مراقبت از مخزن آب در برابر گرما می‌توانید از سایبان استفاده کنید. برای این که ارتفاع سایبان کم‌تر شده و هزینه‌های اجرای آن کاهش پیدا کند، بهتر است منبع آب از نوع افقی بخرید. قطعا دور نگه داشتن مخزن آب از نور خورشید و قرار دادن آن در یک فضای سرپوشیده هزینه کم‌تری از نگهداری آن در برابر گرما خواهد داشت.

مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن با خنک نگه داشتن آن در تابستان

 

مراقبت از مخزن آب با جلوگیری از یخ زدن آن در زمستان

یکی دیگر از چالش‌هایی که ممکن است برای منبع‌های آب مشکل ساز شود؛ سرمای هوا است. البته مخزن‌های آب از نوع پلی‌اتیلن در معرض سرمای هوا، کم‌تر دچار مشکل می‌شوند. اما باز هم کاهش دما در بعضی مناطق به گونه‌ای است که می‌تواند مشکلاتی را هم برای این نوع مخزن‌ها به وجود آورد. بنابراین شما به مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن در برابر کاهش دمای هوا نیاز پیدا می‌کنید.

راه‌های زیادی برای جلوگیری از یخ زدن محتویات درون مخزن وجود دارد. برای مثال در صورتی که مایعی غیر از آب درون این مخزن‌ها نگهداری می‌کنید باید دمای انجماد مایع را در نظر بگیرید. بهترین‌ایده برای نگهداری از مخزن آب در برابر سرما این است که آن‌ها را در فضایی با دمای متعادل قرار دهید. در صورتی که فضایی سرپوشیده ندارید یا باید آن را در فضای باز نصب کنید، بهتر است برای نگهداری از تانکر آب در برابر سرما، عایق‌بندی آن را امتحان کنید.

مراقبت از مخزن آب با جلوگیری از یخ زدن آن در زمستان

 

عدم رشد جلبک‌ها در مخزن آب با جلوگیری از ورود نور

نفوذ نور درون مخزن باعث ایجاد جلبک در این فضا می‌شود. بنابراین باید منبعی را تهیه کنید که قابلیت فیلتر کردن نور را داشته یا آن را در محیطی تاریک قرار دهید. این موارد بهترین راه حل‌ها برای مراقبت از مخزن آب در برابر نفوذ نور و رشد جلبک‌ها هستند. (برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب به این مقاله مراجعه کنید.)

روش دیگری که می‌تواند تا حد زیادی در عدم رشد جلبک‌ها موثر باشد، خرید مخزن آب از نوع سه لایه است. زیرا این مخزن‌ها لایه‌ای ضد نور دارند که از ورود اشعه فرابنفش جلوگیری می‌کنند. البته برای این که تاثیر سه لایه بودن این مدل منابع آب در جلوگیری از رشد جلبک‌ها را ببینید باید درب آن‌ها را به خوبی ببندید.

مخزن آب سه لایه دماوندپلیمر

مراقبت از مخزن پلی اتیلن در برابر نشت آب و علت بروز آن

ساختار یکپارچه مخزن‌های آب از نوع پلی‌اتیلن باعث می‌شود آب از درون آن‌ها نشت نکند. ولی استفاده نادرست از این تانکر‌ها می‌تواند چنین مشکلاتی را به وجود بیاورد. از طرفی ایجاد بریدگی یا ضربه شدید به این مخزن‌ها می‌تواند باعث نشتی آب از آن‌ها شود. پس همیشه از این مخزن‌ها در برابر‌ اشیای برنده مراقبت کنید. برای مثال نصب اشتباه شیر آب و لوله‌های ورودی می‌تواند باعث این نشتی آب از مخزن شود.

علت‌های دیگری هم می‌توانند منجر به نشتی شوند. در صورتی که پمپ آب را به این تانکر‌ها متصل کنید. ممکن است ارتعاشات به فضای درون مخزن منتقل شده و در نتیجه شاهد نشتی آب از این مخزن‌ها باشید. پس بهتر است اتصالات نرمی مانند شلنگ‌ها یا لوله‌های نرم را برای اتصال پمپ به مخزن آب، به کار بگیرید. در این صورت با عدم ورود لرزش‌های پی در پی پمپ به مخزن، از آن در برابر خطر نشت آب نیز مراقبت می‌کنید.

راهکارهایی برای تعمیر مخزن آب آسیب دیده

در صورتی که مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن به خوبی صورت نگیرد. ممکن است شاهد پارگی یا بریدگی‌هایی در سطح منبع آب باشید. در این شرایط تعمیر این مخازن مطرح می‌شود. اما یادتان باشد تنها در صورت بزرگ نبودن این بریدگی یا پارگی‌ها می‌توانید آن‌ها را تعمیر کنید.

شاید راه خوبی به نظر نرسد و دائمی نباشد! اما شما می‌توانید برای تعمیر تانکر آب از چسب‌هایی مخصوص در سطح آن استفاده کنید. پس با توجه به اندازه بریدگی‌ها، مقداری از این چسب را تهیه و روی بخشی از مخزن که دچار مشکل شده است قرار دهید.

راه دیگری که برای تعمیر پیشنهاد می‌کنیم، جوش پلی‌اتیلن است. این جوش‌های پلی‌اتیلنی روشی بهتر، کارآمد‌تر و دائمی محسوب می‌شوند. پس اگر می‌خواهید به شکلی اصولی مخزن آب را تعمیر کنید. بهتر است فرآیند جوش پلی‌اتیلنی را به کار بگیرید. در این روش نوار‌های پلی‌اتیلنی روی بدنه مخزن جوش داده می‌شوند.

تعمیر مخزن آب آسیب دیده

سخن پایانی

انواع مختلفی از مخزن‌ها روزانه در حال خرید و فروش هستند. اما آیا هیچ راهکاری برای مراقبت از آن‌ها دارید؟ مخزن پلی‌اتیلن یکی از بهترین انواع این منابع آب بوده که نسبت به انواع دیگر آن، از طول عمر بالا‌تری برخوردار است. اما باز هم برای هر نوع از مخزن‌های آب، حتی از نوع پلی‌اتیلن، به روش‌های مختلفی برای مراقبت از آن‌ها نیاز دارید. مراقبت از مخزن پلی‌اتیلن با شستشو، ضدعفونی کردن، محافظت در برابر گرما و سرما، رشد جلبک‌ها و نشت آب از مهم‌ترین راهکار‌هایی هستند که در این مطلب توضیح دادیم. پس اگر می‌خواهید بهداشت آب درون مخزن تامین شده و فضای درون آن برای همیشه تمیز باشد، لازم است تمام این نکات را برای نگهداری از مخزن آب رعایت کنید.

بازگشت به لیست