معرفی محصول

مخزن پلی اتیلن افقی چیست؟

مخزن پلی اتیلن افقی

مخزن پلی اتیلن افقی از مخزن های ذخیره و حمل مایعات در فشار اتمسفریک محسوب می شود که به عنوان منبع یا تانکر پلاستیکی نیز شناخته شده است. در گذشته جنس این مخاذن از فلز بود ولی امروزه با پیشرفت در تکنولوژی پلیمرها و استقبال از آن ها این محصول پلیمری به دلیل مزایای فراوان و محبوبیت زیاد به تولید انبوه رسیده است.

جنس و ساختار مخزن پلی اتیلن افقی

مخزن پلی اتیلن افقی از مخزنی با ساختار پلی اتیلنی بوده که با آب و مایعات خوراکی سازگاری زیادی دارد. این مخزن دارای شکلی افقی است که به شکل های تک لایه، دولایه و سه لایه تولید می شود. نوع سه لایه به دلیل اینکه دارای خواص ضد جلبک، ضد باکتری و ضد اشعه خورشید بوده مناسب نگهداری آب شرب می باشد. برای اینکه بدانید این مخزن از نوع سه لایه یا تک لایه است، باید بدانید که نوع سه لایه داخل آن تاریک خواهد بود؛ به گونه ای که اگر دست را به داخلش ببرید سایه دست را نخواهید دید. از مخزن تک و دولایه نیز برای نگهداری مایعاتی غیر از آب شرب استفاده می شود.

تانکر پلی اتیلن افقی به دلیل شکل افقی که دارد وزن مایعات را در سطح مورد نظر پخش می کند؛ به همین دلیل مناسب پشت بام می باشد. همچنین در هر محیطی که ارتفاع آن با سقف کم است باید از این منبع استفاده شود. این مخزن از نظر ظرفیت در حجم های ۱۲۰ لیتری تا ۷۵۰۰ لیتری تولید می شود که به صورت سفارشی نیز می توان در ظرفیت بیشتر نیز آن را تولید نمود.

تانکر افقی بسیار راحت حمل و نقل و جابجا می شود و مناسب کسانی بوده که مدام قصد جابجایی آن را دارند. همچنین افرادی که قصد استفاده از مخزن با سیستم خنک کننده و گرمایشی را دارند باید از آن استفاده کنند؛ چون دمای مایع در آن ثابت خواهد ماند.

مخزن پلی اتیلن افقی به دلیل قیمت مناسب و سبک وزن بودن محبوبیت زیادی دارد. دامنه وسیعی از کاربردها را نیز داشته و مصارف صنعتی و غیر صنعتی را به خود اختصاص داده است. لایه داخلی مخزن سه لایه که مخصوص ذخیره سازی آب شرب بوده نیز با گرید غذایی یا فول گرید ساخته شده؛ در نتیجه در این مدل به هیچ عنوان از پلی اتیلن فیلر یا گرانول استفاده نمی شود.

ساختار مخزن پلی اتیلن افقی

مراحل ساخت مخزن پلی اتیلن افقی

جهت اطلاع از تولید تانکر پلی اتیلن ابتدا باید با روش به دست آمدن پلی اتیلن آشنا شوید. پلی اتیلن طی فرایند پلیمریزاسیون کردن گازهای طبیعی مانند اتیلن و نفت خام تولید می شود. این پلیمر از زنجیره بلندی از اتم کربن تشکیل شده که اتم کربن نیز به دو اتم هیدروژن اتصال یافته است. پلی اتیلن در انواع سنگین، سبک و خطی تولید می شود که هر یک در صنایع پلاستیک کاربردهای وسیعی دارند.

پلی اتیلن دارای خواص زیادی مانند توزیع و وزن مولکولی، شبکه ای شدن، درجه شاخه ای، بلورینگی، شاخص جریان مذاب و چگالی می باشد. نحوه تولید مخزن پلی اتیلن اغلب به روش روتیشنال جهت فرم دهی مدلینگ بوده که به شکل توخالی از پلی اتیلن مواد پلاستیکی مصرف می شود. با اهمیت ترین مشخصه این روش، تولید مخزن به شکل یکپارچه و واحد است و توسط یک قالب دو تکه طی قالب گیری دورانی محصول تولید خواهد شد.

این روش با نام روش چرخشی نیز شناخته شده که از پلیمرهایی استفاده می شود که وزن مولکولی آن ها بیشتر از ۶۰۰۰ می باشد. ابتدا مواد ضد اشعه خورشید با پلیمر پودری و رنگ مخصوص ترکیب شده و داخل قالب ریخته خواهد شد. جهت همگن نمودن رنگ و شکل دهی بهتر از دستگاه اکسترود و روش اکستروژن استفاده خواهد شد.

این ترکیب تهیه شده، با چرخیدن قالب در جهات ۳۶۰ درجه و طی مراحلی به شکل یکنواخت توزیع می شود. بعد در محیطی با هوای سرد درجه قالب کاهش پیدا می کند و قالب از مخزن بیرون خواهد آمد. به این منظور که در زمان سرد شدن شکل قالب ثابت بماند؛ فرایند چرخش ادامه خواهد داشت. بعد از آن قسمت های اضافی مخزن برش داده می شود تا شکل آن تکمیل شود.

در دستگاه های قالب گیری دورانی ساختار این ترکیبات اولیه به شکل تک لایه و بدون حرارت صورت می گیرد. در این روش مقدار مواد اولیه و ترکیبات ضد اشعه خورشید در میزان ضخامت تانکر و میزان مقاومتش در برابر اشعه خورشید تاثیرگذار است. در مرحله آخر، مخزن وارد بخش کنترل کیفیت شده و آزمایش های تست مکانیکی، ضربات، کشش، ضخامت و غیره بر روی آن انجام می شود تا محصول بر اساس استانداردها و اصول بهداشتی تولید و روانه بازار شود.

نکات مهم در نصب و نگهداری از مخزن پلی اتیلن افقی

  • مخزن پلی اتیلن افقی باید در سطحی صاف و هموار قرار گیرد و حین نصب اتصالات باید از فشار وارد کردن به بدنه جلوگیری شود.
  • در حین جابجایی نباید از اتصالات به عنوان دسته استفاده کرد و در زمان جابجایی باید آب آن کاملا خالی شود و اتصالات جدا شده باشد.
  • از قرار دادن تانکر در کنار وسایل گرما زا و اجسام تیز خودداری کنید.
  • منبع پلی اتیلن باید در سطحی قرار گیرد که دارای کفشور باشد؛ زیرا در صورت ایجاد مشکل و نشتی در آن، مایع خارج شده باید راه خروج داشته باشد.

تعمیر مخزن پلی اتیلن افقی

تانکر پلی اتیلن از استحکام و طول عمر بالایی برخوردار بوده؛ ولی با این حال ممکن است بنا به دلایلی و بر اثر عوامل محیطی غیر مترقبه دچار مشکلی شود. در اینصورت باید به تعمیر و ترمیم مخزن پرداخت و با ابزارهایی شکستگی، سوراخ شدگی و ترک جوش داده شود. برخی مواقع افرادی با چسب زدن و حرارت دادن سعی در ترمیم نشتی دارند که این کار موقتی بوده و جلوی نشتی را نخواهد گرفت. بلکه جهت تعمیر باید ابتدا مایع داخل مخزن خالی شده و کاملا خشک شود. سپس جرم، رسوب یا ذرات سطح آسیب دیده نیز باید به خوبی خشک شود. سطح محل آسیب دیده نیز باید با سمباده یکدست شود.

در مرحله بعد از داخل عملیات تعمیر انجام شده و در صورتی که امکان تعمیر از داخل وجود نداشته باشد تنها از بیرون سطح ترمیم می شود. سپس با نوار جوش و حرارت محل شکستگی جوش داده خواهد شد و اگر محل شکستگی عمیق بود باید در چند مرحله عملیات جوش انجام شود. بعد از آن با کاردک و حرارت، چسبندگی نوار را افزایش می دهند.

خرید مخزن پلی اتیلن افقی

جهت خرید مخزن پلی اتیلن افقی، می توانید به فروشگاه دماوندپلمیر مراجعه کرده و مخزن مناسب کاربرد خود را انتخاب کرده و بعد از سفارش به موقع در محل تحویل بگیرید. دماوند پلیمر ارائه دهنده ی انواع محصولات پلی اتیلن می باشد.

بازگشت به لیست