مجله

راهنمای نصب مخزن آب

راهنمای نصب مخزن آب

روش نصب مخزن آب از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چنانچه این کار به درستی انجام بگیرد؛ موجب افزایش عمر منبع پلیمری شده و عملکرد آن را بهبود می بخشد. با این وجود برخی از افراد به این موضوع توجهی ندارند و نصب مخازن را بدون رعایت نکات لازم انجام می دهند. در این مقاله قصد داریم شما را با روش صحیح نصب مخزن آب آشنا بسازیم.

مراحل نصب منبع آب پلیمری

چگونه مخزن آب را نصب کنیم؟ نصب منبع آب کار بسیار سختی نیست؛ اما بهتر است به صورت اصولی و استاندارد انجام شود تا بعد ها به مشکل خاصی برخورد نکنید. برای نصب منبع پلیمری می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. خرید مخزن آب پلی اتیلنی
 2. آماده سازی محل نصب مخزن آب
 3.  دور کردن انواع آتش و الکتریسیته از مخزن آب
 4.  اطمینان از محکم بودن درب مخزن
 5. رعایت بازه دمایی محیط
 6. بارگیری و تخلیه مناسب مخازن
 7. جلوگیری از وارد شدن وزن اضافه به مخزن
 8. نحوه حرکت دادن مخزن
 9.  بررسی میزان فشار داخلی و خارجی مخزن
 10. نصب اتصالات روی مخزن
 11.  استفاده از فریم نگهدارنده
 12. نحوه نصب اتصال ورودی و خروجی
 13. از نصب مخزن روی دیوار خودداری کنید

در ادامه هریک از این مراحل را به اختصار شرح میدهیم:

خرید مخزن آب پلی اتیلنی

برای نصب منبع آب اولین کاری که باید انجام دهید، خرید مخزن آب با ابعاد و حجم مناسب است. مخزن پلیمری دارای انواع مختلفی از جمله مخزن زیر پله، مخزن عمودی، مخزن افقی و…. نیز است. برای ذخیره مایعات می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید و سپس خود را برای نصب آن آماده نمایید.

آماده سازی محل نصب مخزن آب

در اولین مرحله از نصب مخزن آب،  نیاز است که محل قرار گیری مخزن را آماده بسازید. توجه داشته باشید که سطح زیر منبع آب باید صاف و یک دست باشد؛ در غیر این صورت ممکن است تعادل خود را از دست بدهد و باعث خراب شدن مخزن شود. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل نصب مخزن است که باید به درستی انجام شود.

 دور کردن انواع آتش و الکتریسیته از مخزن آب

برای نصب مخزن پلیمری مکانی را انتخاب کنید که از انواع آتش و جریان الکتریسیته فاصله داشته باشد؛ زیرا وجود این دو عامل در نزدیکی مخزن، موجب ایجاد اختلال در عملکرد مخزن شده و طول عمر آن را کاهش می دهد؛ بنابراین توصیه می  کنیم حتما این موضوع را جدی بگیرید و  مخزن پلیمری خود را در فضایی امن منتقل کنید.

 دور کردن انواع آتش و الکتریسیته از مخزن آب

 در ضمن هنگام نصب مطمئن شوید که هیچگونه اشیای تیز و برنده در اطراف مخزن آب وجود نداشته باشد. درست است که مخازن پلیمری مقاومت بسیار بالایی در برابر آسیب های احتمالی دارند؛ اما به این معنا نیست که به صورت 100 درصد در برابر اشیای تیز مقاومت کنند. در ضمن در صورتی که مخزن آب بر اثر برخورد با اجسام تیز آسیب ببیند شامل گارانتی نمی شود.

 اطمینان از محکم بودن درب مخزن

مخازن پلیمری معمولاً برای نگهداری انواع مایعات از جمله آب آشامیدنی استفاده می شوند. جنس این منبع از موادی تشکیل شده است که از خراب شدن آب و از دست دادن خواص آن جلوگیری می کند. البته به شرطی که درب آن به طور کامل و محکم بسته شده باشد. در این صورت از ورود اکسیژن در مایعات جلوگیری کرده و امکان ایجاد جلبک را از بین می برد؛ بنابراین قبل از اقدام برای مرحله بعدی از محکم شدن درب مخزن مطمئن شوید.

رعایت بازه دمایی محیط

یکی از دلایل اصلی انتخاب مخازن پلیمری مقاومت بالای آن در برابر دما است. با استفاده از این منبع آب می توانید انواع مایعات را در بازی دمایی منفی ۳۷ تا مثبت ۷۰ درجه سانتیگراد ذخیره کنید بدون اینکه خواص خود را از دست بدهد یا  خراب شود. در ضمن سطح جانبی مخزن در دمای محیط نیازی به تقویت مضاعف ندارد.

رعایت بازه دمایی محیط

بارگیری و تخلیه مناسب مخازن

 یکی از مزیت های مخزن پلیمری وزن بسیار پایین و مقاومت بالای آن در برابر ضربات و آسیب های احتمالی است. اما این دلیل نمی شود که شما هنگام حمل و نقل و انتقال آن به محل نصب مخزن آب سهل انگاری کنید؛ بنابراین توصیه می کنیم حتما هنگام جابجایی منبع یا بارگیری و تخلیه مخزن آب از پرتاب شدن محصول یا برخورد آن با محیط اطراف جلوگیری کنید.

بارگیری و تخلیه مناسب مخازن

جلوگیری از وارد شدن وزن اضافه به مخزن

 هنگام نصب مخزن آب این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ سنگینی روی منبع قرار نگیرد. متاسفانه برخی از افراد به دلیل نامناسب بودن زیرساز محل نصب، شی سنگینی را روی منبع قرار می دهند تا مانع لغزش آن شوند؛ اما این کار نه تنها مشکل شما را حل نمی کند بلکه به مرور زمان می تواند به مخزن پلیمری شما آسیب برساند.

نحوه حرکت دادن مخزن

   نحوه حرکت دادن مخزن آب بسیار مهم است. هنگام جابجایی و انتقال منابع آب از کشیدن آن روی زمین جدا خودداری کنید. خوشبختانه مخازن پلیمری وزن بسیار کمی دارند؛ از این رو می توانید آن را از روی زمین بلند کنید و در محل نصب مخزن قرار دهید.

حرکت دادن مخزن

 بررسی میزان فشار داخلی و خارجی مخزن

 مخازن پلی اتیلنی با کیفیت معمولاً از طول عمر بالا و عملکرد بسیار خوبی برخوردار هستند. البته به شرطی که مراحل نصب مخزن  آب به درستی انجام شده باشد. یکی از نکات مهمی که باید در طول نصب این محصول به آن دقت کنید وضعیت فشار داخلی و خارجی  مخزن آب است. قبل از اینکه محل نصب این منابع پلیمری را پیدا کنید باید از عدم وجود فشار در اطراف مخزن نیز مطمئن شوید. برای کاهش فشار داخلی مخزن می توانید از سرریز با قطر دو برابر قدر لوله ورودی مخزن استفاده کنید.

نصب اتصالات روی مخزن

یکی از مزیت های مهم مخزن آب پلیمری، انعطاف پذیری بالای آن نسبت به نصب اتصالات است. یکی از دلایلی که اغلب مشتریان  ترجیح می دهند  این محصول را انتخاب می کنند این است که امکان نزدیک کردن آن به کاربر مد نظر وجود دارد. در واقع این منبع طوری طراحی و ساخته شده است که حتی اتصالات استاندارد هم روی بدنه آن فشار وارد نمی کند و در نتیجه آسیبی به آن نمی رساند. دقت کنید که امکان سوراخ کاری در همه بخش های مخازن پلیمری وجود ندارد؛ بنابراین چنانچه قصد دارید روی مخازن خود اتصالاتی انجام دهید بهتر است با کارشناسان ما مشورت کنید و سپس برای این کار اقدام نمایید.

 استفاده از فریم نگهدارنده

مخزن های پلاستیکی که از پلیمری درجه یک ساخته شده اند، می توانند در برابر تغییرات دمایی مقاومت بالایی از خود نشان دهند. استفاده طولانی مدت از منابع آب و وارد شدن فشار های ناشی از جابجایی و تخلیه بار می تواند به مرور زمان شکل مخزن را تغییر دهد؛ به همین دلیل توصیه می کنیم هنگام نصب مخزن آب، از فریم نگهدارنده استفاده کنید. نگهدارنده از هرگونه تغییرات شکلی در مخزن جلوگیری می کند.

فریم نگهدارنده مخزن آب

نحوه نصب اتصال ورودی و خروجی

اتصالات ورودی و خروجی مخزن را چگونه  نصب کنیم؟ این سوال معمولاً برای همه افرادی که قصد نصب مخزن آب را دارند به وجود می آید. نصب اتصالات ورودی و خروجی به شما کمک می کند تا فرایند تخلیه و پر کردن منافذ را بسیار راحت انجام دهید. به عنوان یک راهنما به شما توصیه می کنیم که اتصال ورودی را در یک سمت مخزن و اتصال خروجی را در سمت دیگر آن انجام دهید. بهتر است اتصال خروجی مخزن در قسمت پایین انجام شود؛ چرا که سرعت تخلیه مایعات بیشتر و خروج آن آسان تر خواهد بود.  در این مرحله باید برای شیر فلکی خروجی یک تکیه گاه در نظر بگیرید.

از نصب مخزن روی دیوار خودداری کنید

 اگر دقت کرده باشید برخی از افراد نصب مخزن آب  را روی دیوار انجام  می دهند. لازم به ذکر است که این کار کاملاً اشتباه است؛ بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید برای تکیه گاه مخزن از دیوار استفاده کرد. در صورتی که از این مخازن برای منبع هوا استفاده می کنید، توصیه می کنیم آن را به کمک یک سازه نگهدارنده فلزی محکم کنیم تا  بر اثر ضربات باد جابجا نشوند.

سخن پایانی

نصب منبع آب یکی از کارهایی است که باید به صورت استاندارد و صحیح انجام شود. در این مقاله سعی کردیم تمامی مراحل نصب منابع پلیمری را به صورت دقیق معرفی نماییم. چنانچه سوال یا مشکلی در این زمینه دارید می توانید در بخش نظرات اعلام کنید یا با کارشناسان دماوند پلیمر تماس بگیرید.

بازگشت به لیست