مجله

همه چیز در رابطه با مخزن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه

مخزن پلی اتیلن سه لایه

ممکن است نام مخازن پلی اتیلن به گوش شما آشنا باشد. شاید هم نمی‌دانید این وسیله چیست و چه کاربردی دارد. مخازن ساخته شده از پلی اتیلن دسته‌ای از پرکاربردترین و پرطرفدارترین مخازن صنعتی است که به دلیل کیفیت بالا و همچنین مقاومت بی‌نظیر که در نگهداری از محصول درون خود نشان می‌دهد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم به مقایسه مخزن تک لایه و سه لایه به عنوان دو عضو مهم از خانواده مخزن پلی اتیلنی بپردازیم.

لازم به ذکر است که کاربردهای گسترده این وسیله در صنایع مختلف باعث شده است تا شاهد انواع و اقسام مخزن‌هایی باشیم که از جنس پلی اتیلن هستند، و در رنگ بندی‌ها و ابعاد مختلف طراحی و ساخته می‌شوند.

 

انواع مخزن بر اساس تعداد لایه

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که می‌توانید برای دسته بندی مخزن‌ها در نظر بگیرید، تعداد لایه‌ها است. بر اساس این معیار مخزن‌های پلی اتیلن به دو دسته مخازن تک لایه و مخازن چند لایه تقسیم بندی می‌شود. مخازن پلی اتیلن چند لایه خود به سه دسته مخازن داری چهار لایه، مخازن سه لایه و مخازن دو لایه تقسیم بندی می‌شوند.

کاربرد مخازن تک لایه پلی اتیلنی

از پرطرفدارترین و کاربردی‌ترین مخازن پلی اتیلنی می‌توان به مخازنی اشاره کرد که تنها از یک لایه تشکیل شده‌اند. از مهم‌ترین کاربرد مخازن پلی اتیلنی تک لایه می‌توان به نگهداری از مواد غذایی در مراکز بهداشتی و نگهداری از مواد شیمیایی اشاره کرد. لازم به ذکر است که این مخازن از نظر استحکامی کاملا شبیه به یکدیگر هستند. تنها چیزی که آن‌ها را از یکدیگر متفاوت می‌کند، میزان عبور نور از لایه‌ها است.

مخزن پلی اتیلن تک لایه

 

کاربرد مخازن سه لایه پلی اتیلنی

مخازن سه لایه دسته دیگری از پرطرفدارترین مخازن مورد استفاده در صنعت هستند که به دلیل داشتن یک لایه محافظ سیاه رنگ در ساختار خود قادر است تا مقاومت بالایی در برابر نور از خود نشان دهد. به عبارتی می‌توان گفت مخزن در هنگام تماس با نور مستقیم مانع از گذر نور می‌شود.

از مهم‌ترین کاربرد مخازن سه لایه پلی اتیلنی می‌توان به ذخیره سازی آب‌های آشامیدنی، اسیدهای دارای دانسیته کمتر از یک و حلال‌هایی چون گازوئیل، بنزین و نفت اشاره کرد.

مخزن پلی اتیلن 3لایه

معایب و مزایا مخازن تک لایه و سه لایه پلی اتیلن

در هنگام مقایسه مخزن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه معمولا این سوال مطرح می‌شود که این دو وسیله کاربردی از چه معایب و مزایایی برخوردارند. مهم‌ترین مزایا و معایب این مخازن به شرح زیر است:

  • مهم‌ترین مزایا مخازن تک لایه قیمت مناسب آن است. این در حالی است که قیمت بالا مخازن چند لایه معمولا به عنوان معایب آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.
  • مقاومت مخازن سه لایه در برابر نور مزایا این مخزن و عدم مقاومت مخازن چند لایه در برابر نور به عنوان معایب این مخزن در نظر گرفته می‌شود.
  • وزن سنگین‌تر مخازن سه لایه نسبت به مخازن تک لایه و همچنین جا به جایی سخت دیگر از دیگر معایبی است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

مقایسه مخزن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که توسط کاربران مطرح می‌شود این است که فرق مخزن تک لایه و سه لایه در چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تنها تفاوت مخزن‌های یک لایه و چند لایه در تعداد لایه آن‌ها و رنگی و غیر رنگی بودنشان است.

مخازن تک لایه بی رنگ هستند و معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیازی به حفظ محتویات درون مخزن در برابر نور وجود ندارد. اما چنانچه ماده درون مخزن از حساسیت بالایی در برابر نور برخوردار باشد، نیاز است تا از مخازن سه لایه که رنگی هستند و از یک لایه سیاه و مقاوم در برابر نور برخوردارند، استفاده شود.

مخزن پلی اتیلن سه لایه دماوندپلیمر

قیمت مخزن تک لایه و سه لایه پلی اتیلن

ساخت مخازنی که تنها دارای یک لایه باشد، نسبت به مخزن‌های پلی اتیلنی چند لایه بسیار آسان‌تر است. به همین دلیل شاهد تفاوت قیمت مخزن تک لایه و سه لایه پلی اتیلن هستیم. به طور کلی می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت نهایی یک مخزن تعداد لایه‌های آن است. قطعا هر چه تعداد این لایه‌ها بیشتر باشد، برای خرید نیاز به پرداخت هزینه‌ای بیشتر وجود دارد. به همین دلیل گفته می‌شود که مخازن سه لایه نسبت به مخازن دو لایه و تک لایه گران‌تر و نسبت به مخازن چهار لایه ارزان‌تر است. می توانید قیمت انواع مخزن های پلی اتیلن را در فروشگاه دماوندپلیمر ببینید.

 

سخن پایانی

در این مقاله به مقایسه مخزن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه پرداختیم. اینکه شما تصمیم بگیرید کدام یک از این مخازن را برای خود تهیه کنید، کاملا بستگی به هدف شما دارد. اگر محافظت از ماده درون مخزن از اهمیت بالایی برخوردار نیست، بهتر است از مخازن تک لایه کمک گرفته شود. اما چنانچه ماده درون مخزن شما بسیار حساس است، بهترین کار خرید مخزن سه لایه است. برای اینکه مشاوره های لازم خرید مخزن آب را دریافت کنید و خیالتان از خدمات نصب هم راحت باشد می‌توانید به سایت دماوندپلیمر مراجعه کنید و خریدی مطمئن را تجربه کنید.

بازگشت به لیست