مجله

وان آزمایشگاه تست بتن

وان آزمایشگاه تست بتن

ساخت و ساز‌های گوناگونی در سطح شهر وجود دارند که از مصالح مقاوم و مستحکم در تمامی این ساختمان‌ها استفاده می‌شود. بتن یکی از مواد اولیه بسیار مهم و اصلی است که با استفاده از ماسه و سیمان ساخته می‌شود و برای مقاوم‌سازی تمامی سازه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. وان آزمایشگاه تست بتن یکی از وسایل و روش‌هایی است که با استفاده از آن میزان مقاومت بتن را می‌توان در بخشی از این فرآیند سنجید. در حقیقت با استفاده وان‌های پلاستیکی و پلی اتیلن می‌توانید میزان مقاومت بتن را مورد بررسی قرار دهید. در این مطلب از دماوند پلیمر همراه ما باشید تا توضیح دهیم که آزمایش تست بتن در وان‌های پلی اتیلن چگونه انجام می‌شود.

آزمایش تست بتن در وان‌های صنعتی

در فرآیند تولید مصالح ساختمان‌ها آزمایش‌های گوناگونی برای تست مقاومت آن‌ها صورت می‌گیرد که نتایج مختلفی را نیز در پی دارند. برای سنجش مقاومت بتن در پروژه‌های عمرانی، یک سری آزمایش سنجش مقاومت به روی نمونه‌های کدگذاری شده که با استفاده از قالب‌های مکعبی شکل ساخته می‌شوند، صورت می‌گیرد تا بتوان از میزان مقاومت بتن‌ها تا حدودی اطلاعات کسب کرد.

با استفاده از آزمایش سنجش مقاومت می‌توان بتنی مناسب و در عین حال کاملا استاندارد تولید کرد که با بررسی مقاومت و دوام این مصالح در نهایت ساخت آن‌ها نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. آزمایش تست بتن در وان‌های صنعتی بدین صورت انجام می‌شود که نمونه‌های مکعبی را برای مدت زمان خاص و کاملا مشخصی درون وان‌های پر از آب با دمای مورد نظر قرار می‌دهند.

قرار دادن نمونه‌های بتن درون وان‌ها بخشی از مراحل آزمایش و ارزیابی بتن‌هاست تا با انجام این کار بتوان نمونه‌هایی را برای قرار دادن در دستگاه تعیین مقاومت بتن انتخاب و آماده کرد. آب درون وان آزمایشگاه تست بتن باید در دمای مورد نیاز گرم نگه داشته شود که این کار با کمک المنت‌های شیشه‌ای شناور و یا روش‌های دیگری صورت می‌گیرد.

نکات مهم در استفاده از وان‌های آزمایشگاه بتن

هنگام استفاده از وان پلی ‌اتیلن آزمایشگاه تست بتن به عنوان بخشی از فرآیند ارزیابی میزان مقاومت این مصالح ساختمانی، باید به یک سری نکات توجه داشت و آن‌ها را رعایت کرد:

اولین نکته

برای تنظیم دمای آب درون وان از یک سری المنت استفاده می‌شود، نکته‌ای که در رابطه با آن‌ها وجود دارد این است که حتما از عدم اتصال المنت‌ها به بدنه مخزن مطمئن شوید. چرا که در غیر این صورت می‌تواند منجر به تغییر شکل پلی ‌اتیلن بدنه وان شود.

دومین نکته

هنگامی که وان پلی ‌اتیلن کاملا و به صورت سر به سر پر از آب شود، دیواره‌های جانبی آن دچار کمی اتساع و گشودگی می‌شود. برای جلوگیری از این تغییر شکل باید ساپورت و محافظی را به وسیله قوطی فلزی تهیه کرد که بتوان مانع از این اتساع شد.

سومین نکته

محلی که وان قرار است در آن جا گذاشته شود باید دارای کفی کاملا صاف و بدون ناهمواری باشد. اگر که در محل مورد نظر از کف بتنی استفاده می‌کنید باید تمامی آن سطح را سیمان لیسه بکشید. همینطور سطح جایگاه را قبل از قرار دادن وان کاملا جارو کنید تا مطمئن شوید هیچ گونه سنگریزه‌ای در آنجا باقی نماند.

چهارمین نکته

در صورتی که قصد جا به جایی وان را دارید، هیچ گونه آبی درون آن نباشد و از خالی بودن وان اطمینان کامل کسب کنید. برای تخلیه آب درون وان نیز حتما شیر خروجی به روی آن نصب کنید تا فرآیند خارج کردن آب با سهولت همراه باشد.

استفاده از وان‌های پلاستیکی به عنوان وان تست بتن

سوالی که در رابطه با وان‌های تست بتن به وجود می‌آید این است که آیا می‌توان از وان‌های پلاستیکی به عنوان وان آزمایشگاه تست بتن استفاده کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله، وان‌های پلاستیکی نیز همچون وان پلی ‌اتیلن در آزمایشگاه تست بتن کاربرد دارند.

از وان‌های پلاستیکی نیز در پروژه‌های عمرانی برای سنجش مقاومت بتن استفاده می‌کنند. بدین گونه که نمونه‌های مکعبی بتن را قبل از قرار دادن در دستگاه تعیین مقاومت برای مدت زمان مشخصی در این وان‌ها می‌گذارند. این مرحله بخشی از فرآیند آزمایش تست بتن است، در صورتی که نمونه‌های مکعبی بتن با موفقیت این قسمت را طی کنند به بخش بعدی ارزیابی یعنی تعیین مقاومت ‌می‌روند.

ابعاد و حجم وان‌های آزمایشگاه تست بتن

وان‌های آزمایشگاه تست بتن را در ابعاد و حجم‌های مختلفی از ۶۰ لیتر تا ۲۰۰۰ لیتر تولید می‌کنند، البته لازم به ذکر است که در صورت لزوم می‌توان این محصول را تا حجم 4000 لیتر نیز تهیه کرد. این وان‌ها که در اشکال مربع یا مستطیل با طول و عرض متفاوت در دسترس هستند می‌توانند دارای ارتفاعی از ۱۷ سانتی‌متر تا ۹۱ سانتی‌متر باشند.

سخن پایانی

یکی از ضروری‌ترین تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه‌ها برای تست بتن، وان‌های پلی اتیلن است. این وان از جنس پلی اتیلن در انواع مختلف و با ظرفیت متفاوتی تولید می‌شود که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند. از آنجایی که مقاوم سازی در همه سازه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. پس در هر سازه‌ای به این تست بتن نیاز داریم. شما می‌توانید انواع وان از جنس پلی اتیلن را در ظرفیت‌ها و انواع مختلف برای تست بتن از دماوند پلیمر سفارش دهید. در فروشگاه اینترنتی دماوند پلیمر، تمامی اطلاعات لازم درباره هر محصول درج شده است و برای کسب اطلاعات بیشتر باید با پشتیبانی این فروشگاه در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست