مجله

همه چیز در مورد مخزن پلی اتیلن قابل دفن

مخزن پلی اتیلن قابل دفن

مخزن پلی اتیلن دفنی یکی از پرکاربردترین مخزن‌ها است که درون خاک قرار می‌گیرد. معمولا  ضخامت مخزن‌های دفنی بیشتر از مخزن‌های معمولی است. زیرا وقتی که زیر خاک قرار می‌گیرد، احتمال پوسیدگی و سوراخ شدن بیشتر می‌شود و لازم است که ضخامت و استحکام بالایی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع مخازن، انعطاف پذیری بالا بوده که لازم است در اطراف آن دیوار چینی قرار گیرد.

همه این ویژگی‌ها موجب شده تا مقاومت مخزن پلی اتیلن قابل دفن بیشتر شود و کمتر دچار آسیب شود. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تانکر قابل دفن بیشتر صحبت کنیم و در خصوص مزایا و کاربرد آن اطلاعات بیشتری را کسب کنیم. پس اگر شما هم قصد خریدن یک مخزن قابل دفن را دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

با مخزن پلی اتیلن قابل دفن بیشتر آشنا شوید!

مخزن پلی اتیلن قابل دفن با ضخامت سه لایه تولید می‌شود تا استحکام و مقاومت بالایی داشته باشد و در صورت وارد شدن ضربه یا نیروی اضافه در خاک، هیچ گونه آسیبی نبیند. معمولا این مخازن پلی اتیلن برای ذخیره آب در زیر خاک، سپتیک تانک، نگهداری مواد شیمیایی در زیر خاک و سیستم تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین می‌توان در صنایع مختلف از این مخزن استفاده کرد.

مخزن پلی اتیلن دفنی به صورت چندین تکه و مدولار است. به دلیل استفاده از متریال و مواد اولیه با کیفیت بالا و گرید غذایی در ساخت این مخازن، امکان ذخیره کردن انواع مواد و مایعات خوراکی در آنها وجود دارد.  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که مخازن پلی‌ اتیلن دارند، این است که در برابر اسید و بازها مقاومت بسیار بالایی نشان می‌دهند. بنابراین این مخازن جایگزین بسیار مناسبی برای مخزن گالوانیزه و استیل هستند. همچنین قیمت مخزن پلی‌ اتیلن دفنی نسبت به مخزن‌های گالوانیزه و قدیمی بسیار مناسب‌تر است و با هر بودجه‌ای می‌توان آن را تهیه کرد.

 

ویژگی‌های مهم مخزن پلی اتیلن دفنی کدام است؟

مهم‌ترین ویژگی‌ مخزن پلی اتیلن قابل دفن، مقاومت و استحکام بالای آن در برابر اسیدها و بازها است. همین امر باعث می‌شود که بتوان هر موادی را درون آن نگهداری کرد و با هیچ یک از مواد شیمیایی واکنش نداشته باشد. از دیگر ویژگی‌های مهم منبع قابل دفن این است که به راحتی می‌توان آن‌ را نصب کرد و حتی پس از نصب نیز امکان تغییر دارد. اگر پس از نصب کردن مخزن به هر دلیلی تصمیم به انتقال آن گرفتید، بدون هیچ نگرانی و دردسری می‌توان محل نصب مخزن پلی اتیلن دفنی را تغییر داد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های مخزن پلی‌اتیلن قابل دفن به شرح زیر است:

 • دارای نشان استاندارد ملی و کیفیت عالی
 • دارای استحکام و مقاومت بالای بدنه
 • امکان قابلیت نصب چندین باره و جابه‌جایی آسان
 • دفن کردن مخزن تا عمق ۱۳ متر در زیر خاک
 • امکان جایگزین کردن قطعات در صورت خرابی یا آسیب یک قطعه
 • تولید شده از مواد اولیه عالی و فود گرید
 • داشتن منهول مختلف برای دسترسی به همه بخش‌های مخزن پلی‌ اتیلن

 

انواع مخازن پلی اتیلن دفنی کدام‌اند؟

مخزن‌های دفنی انواع مختلفی دارند. برخی از این مخازن شامل موارد زیر هستند:

 1. مخازن افقی دفنی
 2. مخازن عمودی دفنی
 3. مخزن کتابی قابل دفن
 4. مخزن زیر پله
 5. مخزن چندین لایه دفنی
 6. مخزن مخروطی دفنی

 

قیمت مخزن قابل دفن پلی اتیلن به چه عواملی بستگی دارد؟

برای قیمت گذاری تانکر قابل دفن، باید به عوامل متعددی توجه داشت. هر یک از فاکتورها بر روی قیمت گذاری نهایی این مخازن تاثیر می‌گذارد. از مهم‌ترین مولفه‌های مهم و تاثیرگذار بر قیمت مخزن پلی‌اتیلن دفنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت: بدون شک یکی از مهم‌تری عواملی که بر قیمت منبع قابل دفن تاثیر می‌گذارد، ظرفیت منابع است. هرچه ظرفیت و‌ حجم مخزن بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت.
 • اندازه و ابعاد مخزن: یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت مخزن قابل دفن، اندازه و ابعاد مخزن است. هرچه ابعاد و اندازه مخازن بیشتر باشد، متریال اولیه بیشتری در آن استفاده شده و در نتیجه قیمت این مخازن هم افزایش می‌یابد.
 • مقاومت مکانیکی بدنه مخزن: هر چه که مقاومت مکانیکی بدنه‌ی مخزن بیشتر باشد، قیمت مخزن پلی‌اتیلن دفنی هم بیشتر می‌شود.
 • نوع مواد اولیه مصرفی: یکی از موارد بسیار مهم در ساخت مخزن، مواد اولیه مصرفی است. مواد اولیه تعیین کننده کیفیت نهایی محصول بوده و تاثیر زیادی در طول عمر مخزن دارد.  بنابراین هر چه متریال و مواد اولیه با کیفیت‌تر باشد، قیمت مخزن هم بیشتر می‌شود.
 • از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت تانکر قابل دفن هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه نصب مخزن و قرار دهی عدسی بر روی مخزن است.

 

مخزن پلی‌ اتیلن دفنی چه کاربردی در صنعت دارد؟

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت مخزن‌های پلی اتیلن، کارایی گسترده آن است.  این مخازن پلی اتیلن قابل دفن در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. چه در ذخیره سازی آب آشامیدنی و چه در حمل مواد شیمیایی، این نوع مخازن بهترین عملکرد را دارند. به طور کلی کاربرد مخزن دفنی به شرح زیر است:

 • امکان نصب در کارخانه‌های صنعتی و صنایع دارویی
 • نگهداری و ذخیره انواع سیالات و مواد شیمیایی
 • قابلیت نصب در پارک‌ها و فضاهای باز همچون اتوبان
 • قابلیت نگهداری و حمل و نقل انواع مواد اسیدی، بازی و قلیایی
 • امکان نصب این مخازن به صورت دفنی و سطحی برای نگهداری جریان فاضلابی
 • قابلیت نصب این مخزن‌ها در لایه‌های زیرین معابر و جاده‌ها
 • قابلیت ذخیره آب آشامیدنی به دلیل استفاده از مواد اولیه فود گرید و داشتن استاندارد بهداشتی
 • نصب مخازن دفنی و ایجاد دریچه‌های سطحی برای آن جهت ذخیره سازی آب باران
 • استفاده از مخازن دفنی برای تولید منهول فاضلاب برای کانال‌های عمودی زیر زمینی فاضلاب

 

استفاده از تانکر پلی اتیلن قابل دفن چه مزایایی دارد؟

تا به اینجای مقاله به معرفی مخزن پلی اتیلن دفنی و کاربرد آن در صنعت پرداختیم.  به طور کلی مخزن‌های دفنی باید بارهای دینامیکی و فشار ناشی از خاک را درون زمین تحمل کنند. اگر مایع درون مخزن را بخواهیم استخراج کنیم، باید نوعی پمپ را درون تانکر قرار دهیم. برای اینکه سرعت خروج مایع بیشتر باشد، به پمپ قوی‌تری نیاز است. در نحوه طراحی و نصب این مخازن محدودیت خاصی وجود ندارد. معمولا این مخازن در زیر پارک، فرودگاه یا مکان‌های دیگری قرار می‌گیرند و نیاز به یک مکان اختصاصی ندارند.

مخزن‌های قابل دفن قابلیت جابه‌جایی و خارج کردن مایع و سیال درون آن را دارند و همین امر یکی از مهم‌ترین مزیت تانکر قابل دفن به شمار می‌رود. باید توجه داشته باشید که هر مخزن با توجه به نیروهای وارده در خاک باید از استحکام کافی برخوردار باشد. مخزن‌های دفنی باید به صورت مدولار و چند تکه باشد تا مقاومت بالایی داشته باشد. همچنین برای نگهداری آب شرب، مخزن دفنی یک گزینه بسیار مناسب است. زیرا درون مخزن از یک گرید بهداشتی و خوراکی استاندارد استفاده شده است.  همچنین مخزن‌های دفنی چند لایه برای نگهداری مواد اسید و باز بسیار مناسب است.

 

نتیجه گیری در خصوص مخازن قابل دفن

در این مقاله در خصوص  تانکر قابل دفن صحبت کردیم. این تانکرها در زیر زمین قرار می‌گیرند و دارای چندین لایه هستند. معمولا تانکرهایی که در زیر زمین قرار می‌گیرند باید چندین لایه داشته باشد. این نوع مخزن در کارخانه‌های صنعتی و صنایع دارویی، نگهداری انواع سیالات و مواد اسیدی، نصب در پارک‌ها و اتوبان و …  کاربرد دارد.  شما می‌توانید مخزن پلی اتیلن قابل دفن را از دماوند پلیمر خریداری کنید.

بازگشت به لیست